Temasya kejohanan sukan dwi tahunan bagi negara-negara di rantau Asia Tenggara iaitu Sukan SEA kini kembali dengan penyertaan 11 buah negara yang mempertaruhkan kebolehan atlet dalam acara sukan yang diceburi masing-masing dengan satu matlamat iaitu mengharumkan nama negara melalui arena sukan.

Sukan Asia Tenggara atau lebih dikenali sebagai Sukan SEA menyaksikan Filipina menjadi negara tuan rumah pada edisi ke-30 pada tahun 2019. Sukan SEA ke-30 secara rasminya akan berlangsung bermula pada 30 November 2019 hingga 11 December 2019 membabitkan pelbagai acara dalam 56 jenis sukan yang dipertandingkan di tiga kluster iaitu Manila, Subic dan Clark.

Upacara majlis pembukaan temasya sukan SEA 2019 akan berlangsung pada 30 November 2019 telah direncanakan dengan majlis perasmian yang gilang gemilang.

Disebalik kerancakan sukan SEA 2019, tumpuan peminat sukan tanahair pastinya terarah kepada atlet-atlet yang mewakili Malaysia di temasya sukan SEA 2019.

Mampukah kontinjen Malaysia mempertahankan pencapaian Malaysia ketika menjadi tuan rumah sukan SEA 2017 dimana ketika itu Malaysia menjadi negara pendahulu kutipan pingat dengan pencapaian 145 pingat emas, 92 perak dan 86 gangsa menjadikan jumlah keseluruhan kutipan sebanyak 323 pingat ataupun sekurang-kurangnya berjaya mencapai sasaran pungutan pingat yang diletakan pada Sukan SEA 2019.

SASARAN PINGAT EMAS KONTINJEN MALAYSIA SUKAN SEA 2019
Pada temasya Sukan SEA 2019 ini, Malaysia telah meletakkan sasaran sebanyak 70 Pingat Emas serta berada dikedudukan ke-4 bagi kutipan pingat keseluruhan dalam kalangan 11 negara Asia Tenggara yang bertanding. Berdasarkan pencapaian terbaik Atlet Malaysia ketika beraksi di luar Kuala Lumpur, Kontinjen Malaysia dijangka memenangi 70 emas, 51 perak dan 105 gangsa.
Sasaran Pingat Sukan SEA 2019 Atlet Malaysia
PingatJumlahStatus
Emas70
Perak51
Gangsa105

Carta Kutipan Pingat Sukan SEA 2019 Dan Keputusan Atlet Malaysia

Melalui platform ini, infosentral akan merekodkan keputusan setiap atlet Malaysia yang menyumbangkan pingat Emas, Perak dan Gangsa kepada negara dan juga mengemaskini carta kedudukan jumlah kutipan pingat keseluruhan yang diraih oleh negara-negara bertanding sehingga tamat temasya Sukan SEA ke-30.

Kedudukan carta bola sepak sukan SEA 2021 Malaysia keputusan dan jadual
PEROLEHAN PUNGUTAN PINGAT TERKINI ATLET MALAYSIA SUKAN SEA 2019
SukanJumlah
Olahraga512522
Gimnastik Berirama5319
Gimnastik Artistik5139
Karate448
Terjun426
Skuasy4116
Boling Padang426
Badminton32510
Renang2338
Tenpin Boling2327
Wushu2114
Luncur Ais2125
Silat235
Taekwondo1258
Muay1225
Snuker112
Menembak235
Petanque1124
Polo112
Esports112
Breakdance11
Bola Jaring11
Catur Rapid Chess11
Skateboarding11
Pelayaran268
Lawan Pedang213
Memanah213
Sepak Takraw213
Tinju156
Jiujitsu123
Kurash112
Floorball112
Ragbi 7 Sebelah112
Sambo11
Judo11
Golf11
Heptathlon11
Angkat Berat22
Ping Pong22
Bola Keranjang11
Marathon11
Obstacle Course11
Softball11
Waterski & Wakeboarding11
Skateboarding Downhill 11
Berbasikal – BMX11
Hoki Dewan22
Jumlah Keseluruhan555871184
Petunjuk
 Pingat Emas
 Pingat Perak
 Pingat Gangsa
KEPUTUSAN CARTA JUMLAH PUNGUTAN PINGAT NEGARA SUKAN SEA 2019 TERKINI
NoNegaraJumlah
1 Filipina149117121387
2 Vietnam9885105288
3 Thailand92103123318
4 Indonesia7284111267
5 Malaysia555871184
6 Singapura534668167
7 Myanmar4185173
8 Kemboja463646
9 Brunei25613
10 Laos152935
11 Timor Leste156
RINGKASAN INFO SUKAN SEA 2019
LOGOMASKOT
TEMA (COGAN KATA)
Bandar Tuan Rumah Clark, Filipina
Cogan Kata (Tema)Kami Akan Menang Sebagai Satu
Penyertaan Negara 11
Penyertaan Atlet 9,840
Acara530 acara dalam 56 sukan
Upacara Pembukaan30 November 2019 – Philippines Arena
Upacara Penutup11 Disember 2019 – National Athletics Stadium